© 2023
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Każda kariera zaczyna sie od dobrej edukacji
Emocjonalnie niedostępna matka to taka:
- która nie jest w stanie dać uczucia bezwarunkowej miłości swojemu dziecku,
- która nie jest w pełni obecna w życiu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o doświadczanie z nim emocjonalnych przeżyć w jego życiu.
Niektóre kobiety dziecko traktują jak projekt - zadanie do wykonania. Myślą sobie: mam już skończone studia, określoną pozycję zawodową, męża, mieszkanie, to teraz czas na dziecko. Staje się ono jednym z elementów sukcesu życiowego. Lecz nie zawsze spełnia pokładane w nim oczekiwania.
Wielokrotnie idealizujmy naszą matkę, bo nie dopuszczamy do siebie tego co odczuwamy. Wyparcie to częsta strategia u dzieci. Niestety to czego doświadczyliśmy w dzieciństwie wpływa na nasze dorosłe życie. Mam tu na myśli relacje międzyludzkie.
Relacja z matką to nasza matryca emocjonalna. Kiedy spotykają nas trudności, kłopoty, problemy w życiu szczególnie w relacji z naszym partnerem to możemy łatwo rozpoznać jaką mieliśmy relacje z matką.
📌 Nieobecna
Matka nieobecna nie reaguje na potrzeba dziecka. Nie zawsze wiąże się to z fizyczną obecnością. Może się to wiązać z obecnością duchową. Na przykład matka może być obecna w domu, ale mieć depresję. Może być też tak skupiona na sobie, że nie będzie zauważać dziecka. Dziecko nie czuje się wtedy ważne, kochane i akceptowane takim jakim jest. Powstaje w nim dziura emocjonalna, bo nie dostaje tego co powinno, a jest to obowiązek rodzica! Jeśli nieobecna matka jest przy tym krzycząca, sfrustrowana i krytyczna to automatycznie pozbawia dziecka niezbędnego dla jego rozwoju poczucia bezpieczeństwa oraz przekonania że z mamą jest bezpiecznie i można jej ufać.
📌 Nadopiekuńcza
W tym przypadku matka daje dziecku całą swoją energię oraz przeznacza na nie wszystkie aspekty materialne. Warunkiem obecności takiej matki w życiu dziecka jest jego dostosowanie się do niej. Taka postawa to całkowite przeciwieństwo zdrowej relacji. Dziecko w dorosłym życiu nie będzie wiedziało czego chce i potrzebuje, będzie skupiało się na zadowalaniu innych, którzy okażą mu choć odrobinę bliskości. Kieruje nim nadzieja, że jeśli będzie wystarczająco dobre spełniając oczekiwania innych to nie zostanie porzucone. Doskonale zostało to zobrazowane w książce Jasmin Lee Cori "Matka niedostępna emocjonalnie. Jak rozpoznać i wyleczyć niewidzialne skutki zaniedbania w dzieciństwie".
📌 Wykorzystująca
Matka wykorzystująca to taka, która często wykorzystuje to, co dziecko jej mówi przeciwko niemu, wyśmiewa i zdradza jego tajemnice osobom trzecim. Jeśli takich sytuacji w dzieciństwie było wiele zaowocuje to w dorosłym życiu brakiem zaufania. Dorosły człowiek zbuduje wokół siebie mur, żeby nie doprowadzić do sytuacji, w której zostanie zraniony, natomiast bliskość będzie kojarzyć mu się wyłącznie negatywnie.
📌 Zaabsorbowana
Mamy tu do czynienia z sytuacją gdy matka jest przesadnie skupiona na swoim partnerze. Wszystko się kręci wokół jej relacji z nim. Taka matka zwykle zabiega o uwagę partnera, chce czuć się dla niego ważna, przez co nie rzadko jest zazdrosna, a nawet staje się kontrolująca. W tym przypadku dziecko uczy się, że niezależnie od wszystkiego może zostać zdradzone i porzucone. W dorosłym życiu takie dziecko przyjmuje za pewnik, że trzeba kontrolować i skupiać na sobie całą uwagę partnera, zaś napady zazdrości traktować jako oznakę miłości. Dzięki takiemu zachowaniu wielce prawdopodobnym jest, że nawet najbardziej kochający partner odejdzie.
📌 Niesłuchająca
Taka matka w dzieciństwie często ucinała wszelkie rozmowy z dzieckiem, bądź nie słuchała co ma ono jej do powiedzenia. Wychodziła z założenia, że dzieci głosu nie mają. Natomiast w przypadku kiedy dziecko zapomniało powiedzieć jej o czymś ważnym, np. o wywiadówce czy złej ocenie, złościła się i karała je milczeniem. Dla dziecka to tortura. Nabywa ono bagaż złych doświadczeń co skutkuje w dorosłym życiu brak umiejętności rozmawiania w bliskich relacjach o uczuciach, obawach i problemach.
To co daje nam matka może być zasobem emocjonalnym albo deficytem jaki wnosimy do związku z dziecięcego pokoju. Relacja ta to nasz klucz do budowania relacji w dorosłym życiu. Od tego zależy relacje będziemy tworzyć, a także jak będziemy doceniać to co daje nam druga osoba. W sytuacji gdy chcemy porozmawiać o problemie z drugą osobą, a ona milczy to prawdopodobnym jest , że nieświadomie wracają do niej bolesne wspomnienia o relacjach z matką. Wszystko czego nam nie dano w dzieciństwie jest do nadrobienia w dorosłym życiu.
Podstawą jest urealnić relacje z matką, przestać żyć w iluzji dzieciństwa, bo kiedyś to do nas wróci. Najczęściej wtedy gdy pojawiają się problemy w bliskich relacjach. Ratunkiem jest udanie się do specjalisty i uzupełnienie w sobie tego czego nam brakuje.
Zaakceptuj, że Twoja matka kochała Cię jak umiała, bo ją też ktoś wychował jak umiał.
Ważne, abyśmy dali naszym dzieciom więcej emocjonalnej i fizycznej bliskości niż sami otrzymaliśmy.
Ściskam 💞
Basia